Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem do 33 km od Skarszew. Podpowiadamy pomysły na wyprawę. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozważasz trasę rowerową ze Skarszew? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych propozycji. Są zróżnicowane pod względem trudności czy długości, dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 5 tras na wyprawę rowerową w odległości do 33 km od Skarszew. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe niedaleko Skarszew proponujemy na weekend.

Spis treści

Rowerem ze Skarszew

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 33 km od Skarszew, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w Skarszewach ma być 20°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 20%. W niedzielę 05 maja w Skarszewach ma być 17°C. Nie będzie padać.

🚲 Trasa rowerowa: Brzuśce Pelplin pętla

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 46,19 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 63 m
  • Suma podjazdów: 851 m
  • Suma zjazdów: 868 m

Voyo1 poleca trasę mieszkańcom Skarszew

Urozmaicona trasa, lasy, pola, przyroda.
Lasy koło Smoląga i Grabowca będą częścią wielu tras rowerowych ze względu na dobre ścieżki.
W Klonówce można zjechać na ul. Leśną i zobaczyć elektrownię wodną - zdjęcia elektrowni są na innych moich trasach.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Poznaj Kaszuby - Szwajcaria Kaszubska - Dzień 2

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 60,32 km
  • Czas trwania wyprawy: 24 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 191 m
  • Suma podjazdów: 812 m
  • Suma zjazdów: 808 m

Trasę dla rowerzystów ze Skarszew poleca Lubimyrowery.pl

Drugi dzień weekendowego rowerowego rajdu po kaszubach miał nieco inną tematykę. Pierwszy to głównie krajobrazy i malownicze widoki kaszubskich jezior widzianych ze wzgórz. W drugim dniu do tego co było w pierwszym dodalismy jeszcze kilka miejsc nierozerwalnie łączących się z kulturą i historią tego regionu.
Dzień zaczynamy od mozolnej wspinaczki na Wieżycę. Widoki z wieży widokowej na szczycie góry rekompensują wysiłek jaki trzeba włożyć żeby tam wjechać. Zjazd to już sama przyjemność, ale koniecznie trzeba ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ i zwracać uwagę na turystów wchodzących na Wieżycę pieszo. Kolejne miejsce warte uwagi to CEPR (Centrum Edukacji i Promocji Regionu). To miejsce, które powstało z inicjatywy lokalnego przedsiębiorcy. Warto je odwiedzić i spraawdzić na własnej skórze jak działa na nas obecność w domu do góru nogami. Poza tym w CEPRze z bliska można poznać historię Polaków zesłanych w głąb Rosji. CEPR to miejsce inne od wszystkich miejsc historyczno - kolturowych. JEdni będą niem zachwyceni i nni z kolei uznają je za przesycone kiczem. Bez względu na zdanie warto je odwiedzić choćby, żeby zobaczyć najdłuższą deskęna świecie. W dalszym ciągu kaszubskiej wędrówki przemieszczamy się do Sikorzyna, gdzie swój dom miał Józef Wybicki - niewielki dwór położony jest w środku klimatycznego, starego parku. Z Sikorzyna wzdłuż brzegu Jeziora Dąbrowskiego przez Stężycę, Betlejem docieramy do lasów otaczających Węsiory. To właśnie tam archeolodzy odkryli pozostałości po dawnej kulturze Gotów. Kamienne kręgi i kurhany skryte w lasie nad brzegiem Jeziora Długie podobno kryją w sobie magiczne moce i energię. Czy tak jest musicie sprawdzić sami... Z Węsior częściowo gruntowe, a częsciowo asfaltowe drogi lokalne doprowdziły nas znów na d brzeg Jezior Raduńskich. Dalej już pozostał tylko odcinek przez Smokowo i okoliczne wzgórza do Krzesznej gdzie zlokalizowana była baza rajdu.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Ocypel (Jubilat) - Parcele - Osieczna

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 28,26 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 21 min.
  • Przewyższenia: 43 m
  • Suma podjazdów: 995 m
  • Suma zjazdów: 994 m

Rowerzystom ze Skarszew trasę poleca Karnik

Trasa terenowo-szosowa. Odcinek do miejscowości Parcele ze znaczną ilością piaszczystych fragmentów. Las obfituje w kurki (czerwiec). Od Zimnych Zdrojów do Osiecznej szosa asfaltowa, ale niewielki ruch samochodowy, więc bardzo przyjemnie się jedzie.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Jeziora, torfowiska i potoki w okolicach Trójmiasta

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 53,23 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 27 min.
  • Przewyższenia: 204 m
  • Suma podjazdów: 606 m
  • Suma zjazdów: 614 m

GR3miasto poleca trasę rowerzystom ze Skarszew

Wycieczka, której trasa przebiega nad urokliwymi jeziorami, mokradłami, a także ciekawymi potokami, które miejscami przypominają górskie strugi, to ciekawa propozycja na każdą porę roku, wszak przebiega leśnymi duktami pożarowymi oraz drogami gruntowymi, sporadycznie uczęszczanymi przez samochody. Pod kątem sumy przewyższeń, to z pewnością wspaniały kąsek dla rowerzystów przygotowujących się do startów w maratonach MTB.

W okolicach Trójmiasta mamy wiele interesujących jezior i malowniczych torfowisk. Jedne, z uwagi na występowanie wokół nich rzadkich gatunków roślin i zwierząt, objęte są ochroną, inne udostępnione pod wypoczynek i turystykę. Tym razem na trasie naszej wycieczki zobaczyliśmy takie jeziora jak: Otomińskie, Straszyńskie oraz Łapińskie, a wśród rzek: środkową część Raduni i Reknicę. To, co wyróżnia tę trasę od pozostałych, to z pewnością niewielki dystans, jednak jak wielokrotnie powtarzałem - kilometr, kilometrowi jest nierówny. Przejechana przez nas trasa liczyła 51 km, a łączna suma przewyższeń sięgnęła 600 m. Najbardziej wymagający był podjazd tuż za miejscowością Pręgowo, aż po drogę nr 224. Liczył on prawie 2,5 km długości i wspinał się z poziomu 135 m na prawie 215 m. Po drodze było też kilkanaście innych ciekawych podjazdów i zjazdów, które w nogach odczuwałem przez kolejne dwa dni.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Domy podcieniowe na Żuławach Gdańskich

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 77,64 km
  • Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 55 min.
  • Przewyższenia: 25 m
  • Suma podjazdów: 349 m
  • Suma zjazdów: 330 m

Rowerzystom ze Skarszew trasę poleca GR3miasto

Domy podcieniowe to ostatnie tak cenne zabytki charakterystyczne dla terenów depresyjnych w Delcie Wisły. Podczas jednodniowej wycieczki zobaczymy zarówno ten najmniejszy, jak i najbardziej okazały. Wśród wielu popadających w ruinę są także obiekty odrestaurowane oraz jeden zupełnie nowy. Na Żuławach Gdańskich, oprócz domów podcieniowych pokazujemy najcenniejsze obiekty o konstrukcji ryglowej: liczne kościoły oraz spichrz.

Charakterystyka domów podcieniowych:

Domy podcieniowe, to duże budynki o drewnianej konstrukcji szkieletowej, z pięknie zdobionymi szczytami złożonymi z szachownicy słupów, rygli i zastrzałów wypełnionej układaną dekoracyjnie drobną cegłą, tzw. "holenderką".

Cechą, która stanowi o ich wyjątkowości jest podcień, czyli wysunięte piętro oparte na drewnianych filarach. Podcień początkowo pełnił, jak reszta poddasza, funkcję magazynową. Przechowywano tam najczęściej worki ze zbożem transportowane przy pomocy żurawia przez właz w podłodze bezpośrednio z wozu. Z czasem pomieszczeniom tym nadawano charakter mieszkalny i użytkowano je w cieplejszych okresach, lub w razie podtopień. Domy podcieniowe ustawione podcieniami do drogi, niekiedy na całej długości wsi, tworzyły powtarzającymi się rzędami słupów wyjątkowo efektowną zabudowę. Ilość słupów w podcieniu wynosiła od dwóch do nawet dziewięciu sztuk i świadczyła o zamożności właściciela, a dokładnie o powierzchni posiadanej przezeń ziemi liczonej we włókach [1 włóka = 17,955 ha].

Podcień, jako element architektoniczny zagrody gburskiej funkcjonował na ziemiach żuławskich już od średniowiecza i był przejmowany przez późniejszych osadników. Obecnie najstarszy zachowany dom podcieniowy zwany Lwim Dworem znajduje się w Gdańsku Lipcach. Najmłodszy to nowo pobudowany, dość okazały dom we wsi Osice. Pięknie odrestaurowane domy podcieniowe, które zobaczyć możemy także od środka znajdują się w Miłocinie i Trutnowach. Zaś najmniejszy podcień ponownie mamy w Gdańsku. To XIX wieczna kuźnia wsparta na zaledwie trzech słupach, obecnie kameralna kawiarnia.

Wnętrza domów żuławskich zdobione były piękną, kunsztownie dopracowaną stolarką drzwiową, okienną oraz w postaci schodów i balustrad w sieniach a także szaf w ścianach. Szczególnie piękne były często występujące zespolone drzwi wejściowe do izby z szafą lub oknem tzw. czarnej kuchni jak np.: w Trutnowach. Ściany zdobione były tzw. delftami, czyli płytkami ceramicznymi pochodzenia holenderskiego z ręcznie malowanymi niebieską farbą niepowtarzalnymi wzorami.

Domy podcieniowe, to nie domy mennonickie!

Często spotyka się błędne określenie domów podcieniowych mianem domów mennonickich – podkreśla historyk, miłośnik żuławskiego krajobrazu - Paweł Buczkowski. Faktem jest, że właścicielami niektórych domów podcieniowych były osoby o holendersko brzmiących nazwiskach, nie oznacza to jednak, że byli to mennonici. Nawet domu we wsi Klecie, co do którego jest pewność, że od pokoleń należał do przedstawicieli tej grupy wyznaniowej, nie można nazywać mennonickim. Mennonici owszem mieszkali w domach podcieniowych, może je nawet budowali, ale żeby określić je mianem dziedzictwa mennonitów musieliby wprowadzić ten typ zabudowania na te tereny. Tymczasem domy podcieniowe istniały tu jeszcze przed ich przybyciem i charakterystyczny podcień został przez nich z czasem przejęty.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Utrzymywanie roweru w odpowiednim stanie technicznym to klucz do sukcesu. Co najmniej raz w roku rób przegląd swojego jednośladu. Idealnie jest robić to dwukrotnie - przed oraz po sezonie. W Internecie znajdziesz wiele poradników na ten temat, jak robić to poprawnie. Możesz również oddać swój sprzęt to serwisu rowerowego.

Sprawność roweru przełoży się na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli regularnie będziesz go serwisować na pewno dłużej Ci posłuży.

Akcesoria do roweru

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto