Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard. O Kociewiu w muzeum

Izabela Czogała
Czy współcześnie ludność na Kociewiu utożsamia się ze swoim regionem, w jaki sposób to wyraża, co to dla niej znaczy, czym skutkuje? Zapewne choć częściowych odpowiedzi na te pytania spodziewano się uzyskać na spotkaniu popularnonaukowym regionalistów, zorganizowanym w ramach V Kongresu Kociewskiego na temat "Współczesnej tożsamości Kociewiaków".

Odbyło się ono w sali wystawowej Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Głównym inicjatorem zebrania był senator RP Andrzej Grzyb, który zaprosił osoby (30) żywo zainteresowane tematem. W otoczeniu pochodzących z regionu, atrakcyjnych prac rzeźbiarskich, stanowiących de facto wystawę kongresową, przysłuchiwano się wygłaszanym referatom, aby następnie przejść do dyskusji.

Zaprezentowano dwie prelekcje. Jako pierwszy wystąpił Przemysław Kilian, przybliżając słuchaczom zagadnienie "Tożsamości społeczności lokalnej - na przykładzie miejscowości Morzeszczyn i Nowa Cerkiew. Raport z badań etnograficznych", natomiast drugą prelegentką była Agnieszka Bednarek, która zreferowała temat dotyczący "Tożsamości etniczno-regionalnej mieszkańców wsi Kasparusa i Osieka - raport z badań terenowych". Oboje są studentami Uniwersytetu Gdańskiego. Dodatkową i nieplanowaną atrakcją spotkania było wystąpienie Anny Łucarz z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która przedstawiła zebranym kwestię tożsamości kociewskiej na tle całego regionu.

Po zakończeniu części referatowej podjęto urozmaiconą dyskusję o istotnych sprawach dla Kociewia. Zadano podstawowe pytanie : ,,co to znaczy być Kociewiakiem” (profesor UG Marek Adamiec) a także bardziej szczegółowe, które wzbudziły niemałe zainteresowanie zgromadzonych, co w konsekwencji doprowadziło do ciekawej wymiany poglądów. Głos zabrali m.in.: poseł na Sejm RP Jan Kulas, prof. UKW Maria Pająkowska – Kensik, dr Michał Kargul, dr Krzysztof Korda, Wojciech Noch, Jerzy Cherek. Oczywiście senator Andrzej Grzyb także. Czy odpowiedzi usatysfakcjonowały wszystkich obecnych ? Chyba … nie !

Dla przybyłych przygotowano smakowity poczęstunek i publikacje : Nasze termedyje - autorstwa Huberta Pobłockiego, Kociewskie początki - Mariusza Kurowskiego oraz najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto