Życie w Gdańsku – czy rower elektryczny może ułatwić podróżowanie po mieście?

Materiał informacyjny ING Banku Śląskiego
Udostępnij:
Tempo życia w mieście staje się coraz szybsze. Mniej czasu poświęcamy na aktywność fizyczną i dbanie o kondycję. Pandemia jednak pozwoliła uzyskać trochę więcej wolnego czasu i udowodniła, że każdy powód, aby wyjść z domu i zażyć trochę ruchu, jest dobry. Z tego względu wiele osób zaczęło szukać dla siebie najlepszej formy aktywnego wypoczynku. Niektórzy postawili na tradycyjne formy ruchu, jak spacery, bieganie czy jazdę na rowerze. Inni poszli w stronę nowoczesnych rozwiązań jak hulajnogi elektryczne, deski elektryczne czy rowery elektryczne. I to właśnie e-rowery zyskują coraz większą popularność. Podpowiadamy, jak rozpocząć swoją przygodę z rowerem elektrycznym!

Jak działa rower elektryczny?

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają rowery elektryczne, potocznie nazywane również “e-bike" lub “ebajk”. Tego typu rower wymaga użycia siły ludzkich mięśni, ponieważ napęd elektryczny służy tylko do wspomagania jazdy, nie jest jej w stanie całkowicie zastąpić. Silnik czerpie energię z podłączonego do niego akumulatora, który należy regularnie doładowywać.

Taki napęd sprawia, że jazda rowerem elektrycznym wymaga zdecydowanie mniejszego nakładu siły. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekologiczne formy transportu, ale nie czują w sobie sportowego ducha lub nie chcą się przemęczać podczas drogi do pracy.

Rower elektryczny zamiast roweru tradycyjnego

Zastanawiając się nad zakupem roweru elektrycznego, warto poznać kilka jego najważniejszych zalet:

 • Duża frajda małym wysiłkiem
  Napęd w rowerze elektrycznym pełni tylko funkcję wspomagającą. Rower można napędzać tylko siłą własnych mięśni, a silnikiem elektrycznym wspomóc się dopiero na bardziej męczących, wymagających trasach albo tylko gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu radość z takiej jazdy może być jeszcze większa niż w przypadku roweru tradycyjnego.
 • Szybko i ekologicznie
  Rower często lepiej sprawdza się w dużym mieście niż samochód, ponieważ pozwala ominąć największe korki. Ponadto w przypadku e-bike trasę do pracy lub z pracy do domu można pokonać zdecydowanie szybciej, niż klasycznym jednośladem, a do tego bez większego zmęczenia. Pozwala to uniknąć przepocenia ubrań i złapania zadyszki, zwłaszcza jeśli mamy w planach ważne spotkanie.
 • Brak kondycji to nie problem
  Dla osób, które nie uprawiają na co dzień sportu, a chciałyby nieco aktywniej spędzać czas, rower elektryczny wydaje się idealnym rozwiązaniem. Napęd pomaga w jeździe i sprawia, że staje się ona przyjemniejsza i mniej obciążająca dla organizmu. Łatwiej w ten sposób przyzwyczaić ciało do wysiłku fizycznego.
 • Każdy znajdzie coś dla siebie
  Rynek rowerów elektrycznych stale się rozwija, dzięki temu przybywa modeli dopasowanych do potrzeb prawie każdego użytkownika. Wśród e-bike’ów są nie tylko typowo miejskie rowery, ale również górskie, szosowe czy trekkingowe. Ponadto wiele modeli można połączyć ze swoim smartfonem, aby na bieżąco monitorować swoją aktywność fizyczną.

Jak rower elektryczny radzi sobie w mieście?

Największą wadą mieszkania w dużym mieście, takim jak Gdańsk, są korki w godzinach szczytu. Choć pandemia sprawiła, że ruch samochodów w centrum miasta nieco zmalał, powoli powracają dawne problemy. Zapewne wielu osobom zdarzało się utknąć na dłuższą chwilę na ulicach 3 maja, Długie Ogrody i Hucisko, czy Armii Krajowej albo Powstańców Warszawskich. I choć korki są czymś, do czego każdy powinien się przyzwyczaić, nadal dla wielu są utrapieniem.

A gdyby można było oszczędzić sobie nerwów i pokonywać te ulice bez konieczności dodatkowych postojów? W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się rower elektryczny, które pozwoli uniknąć stania w ciągnącym się sznurze samochodów. Korzystając z e-bike'a nie trzeba się przejmować, że do pracy przyjedzie się zdyszanym czy zmęczonym. Do tego aktywność fizyczna pomaga redukować stres i poprawia nastrój, więc można się wprawić w dobry humor już od samego rana!

Przetestuj zanim kupisz!

Wiele osób może nie być przekonanym, czy rower elektryczny rzeczywiście jest w stanie spełnić ich oczekiwania. Tutaj z pomocą przychodzi ING Bank Śląski oraz Decathlon wraz ze swoją akcją „Zamień brykę na elektryka”. To kolejny raz, gdy ING, w ramach kampanii „Warto robić swoje”, zachęca Polaków, by robić więcej eko. Wcześniej bank umożliwił testowanie hulajnóg elektrycznych. Tym razem w sześciu polskich miastach będzie można wypożyczyć i przetestować najnowsze modele rowerów elektrycznych.

ing

Akcja rusza w Gdańsku w poniedziałek 24.05. i potrwa do soboty 29.05. W ciągu tych kilku dni każda chętna osoba, która wcześniej zarejestruje się na stronie: https://www.ing.pl/lp/eko/bryka-na-elektryka, będzie mogła zapisać się na wypożyczenie e-bajka na jeden z dostępnych terminów i przez 2 godziny testować takie rozwiązanie. Wypożyczalnia ING i Decathlon będzie dostępna w punkcie zlokalizowanym obok sklepu Decathlon, ul. Szczęśliwa 1.

Jak wynika z naszych badań, aż 67% dorosłych Polaków deklaruje, że mogłoby w niektórych sytuacjach zrezygnować z auta na rzecz roweru. Rowery elektryczne są bardzo popularne na Zachodzie, w Polsce kategoria ta dopiero raczkuje. Chcemy wspomóc ten pozytywny dla środowiska oraz zdrowia trend i pokazać, że e-bike w wielu codziennych sytuacjach może zastąpić auto. Dzięki akcji z Decathlonem Polacy będą mogli przetestować wybrane modele rowerów elektrycznych i – mam nadzieję – przekonają się do tego rodzaju transportupowiedział Andrzej Sowa, dyrektor Centrum Agile Kredyty i Ubezpieczenia w ING Banku Śląskim.

Ponadto dla osób, które zdecydują się zamienić swój samochód na rower elektryczny, przygotowano specjalny konkurs. Konkurs trwa od 24 maja do 4 czerwca 2021 r. Wystarczy zrobić ciekawe zdjęcie, które udokumentuje jak „zmieniamy brykę na elektryka” i oznaczyć je hashtagiem: #INGdlaEKO. Najciekawsze zgłoszenia zostaną nagrodzone wyjątkowymi ekogadżetami na rower.

Kupno roweru elektrycznego – cena nie musi być problemem

Możliwość przetestowania wybranego roweru elektrycznego może zachęcić do jego zakupu. Jednak dla wielu osób, cena e-bike’a może wydawać się nieco zbyt wysoka, zwłaszcza jeśli będzie to ich pierwszy tego typu sprzęt. Tu z pomocą przychodzi ING wraz z ofertą pożyczki w ofercie specjalnej w ING – z 0% prowizją i obniżonym oprocentowaniem. Dodatkowo w ofercie można wykupić ubezpieczenie na sprzęt, którym się jeździ.

W obecnych czasach dbanie o środowisko naturalne jest niezwykle ważne. Dlatego warto wprowadzać do swojego zdrowe przyzwyczajenia i nawyki. Mieszkając w Gdańsku i decydując się na zmianę samochodu na rower elektryczny, nie tylko pomaga się planecie, ale również sobie. Korzystanie z e-bike'a pozwoli zaoszczędzić czas, który wcześniej traciło się na stanie w korkach, ale też wspomoże pracę nad kondycją i redukcją stresu.

Wideo

Materiał oryginalny: Życie w Gdańsku – czy rower elektryczny może ułatwić podróżowanie po mieście? - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie