Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogard: Pierwsza pomoc - kursy w szkołach

MJ
Starogard: Pierwsza pomoc
Starogard: Pierwsza pomoc M.Jędrzyński
Rozpoczęły się kursy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. To wspólne przedsięwzięcie Kociewskie Centrum Zdrowia oraz Starostwa Powiatowego. Patronat nad projektem sprawuje m.in. Dziennik Bałtycki.

Starogard: Pierwsza pomoc: Zarówno w szpitalu, jak i w starostwie, zgodnie podkreślają, że kursy, które już odbywają się pod hasłem "Czuję, widzę, słyszę, ratuje" to bardzo ważne i pożyteczne przedsięwzięcie. Pierwsza pomoc ma bowiem kluczowe znaczenie w zdarzeniach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie zatrzymania krążenia w pierwszych 2-3 minutach jest jeszcze 40-60 proc. szans na uratowanie człowieka. Jednak po 4-5 min. spadają one niemal do zera, gdyż często dochodzi do śmierci mózgu.

Umiejętne udzielenie takiej pomocy to obowiązek prawny, a także moralny każdego, kto jest obecny na miejscu zdarzenia. Celem akcji jest przezwyciężenie lęku i wstydu lub odrazy do poszkodowanego, blokujących działanie w tego typu sytuacjach.
- Nawet jeśli ktoś ma jakąś wiedzę w tym zakresie, to często bywa, że czuje w takich sytuacjach lęk i nie potrafi go przezwyciężyć - mówi Maciej Gajda, ratownik medyczny Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. - Tymczasem ważne jest, by podjąć działanie, by nie tracić czasu. Mam nadzieję, że w wyniku przeprowadzenia kursów zwiększy się poziom świadomości i że młodzi ludzie będą bardziej angażowali się, gdy zajdzie potrzeba udzielenia komuś pomocy.

Na udział we wspólnym projekcie szpitala i starostwa zdecydowały się cztery szkoły ponadgimnazjalne. Zakłada się, że po szkoleniu każdy uczeń powinien wiedzieć m.in. jak wezwać odpowiednio pomoc i rozpoznać stan przytomności poszkodowanego; jak badać oddech i prawidłowo uciskać klatkę piersiową; jak wykonać samodzielnie sztuczne oddychanie; jak tamować krwotok za pomocą opatrunku czy też jak udzielać pomocy przy napadach drgawkowych. Ponadto w ramach kursów dostępne będą filmy instruktażowe i materiały edukacyjne.
Zajęcia potrwają 2 miesiące i będą je prowadzić doświadczeni ratownicy: wspomniany już Maciej Gajda oraz Adrian Cichwa, który także pracuje w starogardzkim szpitalu.

W ramach kursów zaplanowano zajęcia teoretyczne i praktyczne. Zajęcia teoretyczne odbywać będą się w grupie z udziałem jednej lub dwóch klas, dwa razy po 45 minut. Przedstawione wówczas zostaną najczęstsze zagrożenia dla życia oraz omówione będą zasady pierwszej pomocy. Zajęcia praktyczne w grupach 10-15-osobowych trwać będą cztery razy po 45 minut. Wykorzystane w nich będą fantom i defibrylator. Z kursów skorzystają uczniowie czterech placówek powiatowych, czyli: I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie, Zespołu Szkół Zawodowych w Starogardzie, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie oraz Technikum w Owidzu. Zdobyte wiedza i umiejętności zostaną sprawdzone na koniec kursu w wykorzystaniem specjalnie do tego celu przygotowanej ankiety. Ponadto 6-10 osób z każdej szkoły weźmie udział w konkursie składającym się z egamzinu teoretycznego i egzaminu praktycznego w terenie. Będą nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto