Starogard Gdański. Spółka STAR-WiK od 30 lat dba o jakość wody dla mieszkańców

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Magda Dalecka/UM Starogard Gd.
Udostępnij:
Dzisiaj dostęp do bieżącej wody ma 100 proc. mieszkańców, a do sieci kanalizacyjnej ponad 96 proc. Śmiało można pić wodę z kranu, bo jej jakość spełnia wszelkie normy wymagane dla wody pitnej – powiedziała podczas jubileuszowego spotkania w sali Dworca PKP prezes Spółki Joanna Myślińska. Jubileusz stał się okazją do uhonorowania pracowników z ponad 30-letnim stażem.

Wodociągi powstały w Starogardzie ponad 100 lat temu. Obecnie w firmie pracuje 77 osób.

- To te ostatnie 30 lat aktywnej działalności Spółki STAR-WiK w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju sieci w mieście i poprawy jakości życia mieszkańców - powiedziała Joanna Myślińska. - Z ok. 66 km w 1991 roku sieć wodociągowa rozrosła się do ponad 180 km, a sieć kanalizacyjna z 31 km do 145 km.

STAR-WiK powstał 31 października 1991 roku decyzją Rady Miejskiej Starogardu Gdańskiego na bazie części zlikwidowanego Okręgowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. Ci, którzy nie mieli wcześniej okazji poznać dokonań spółki, szybko nadrobili "luki" w wiedzy. Pani prezes zaprezentowała inwestycje i modernizacje, których Star-WiK dokonał na przestrzeni 30 lat swojej działalności, a także dziękując pracownikom i podkreślając fakt, że bez nich nie byłoby takiego rozwoju, opowiedziała o tym, czym każdy w firmie się zajmuje.

Joanna Myślińska, podkreśliła, że wszyscy pracownicy spółki to znakomici fachowcy. - Ich praca jest bardzo różnorodna, ale niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania Spółki - wyjaśniła. - Ich doświadczenie i zaangażowanie wpływa nie tylko na to, jaką wodę pijemy, ale również na stan techniczny całej infrastruktury wodociągowej czy kanalizacyjnej, którą Spółka zarządza.

Woda w mieście pochodzi wyłącznie z ujęć podziemnych. Na terenie Starogardu Gdańskiego działa 28 studni głębinowych.

- To nie są obiekty łatwe do utrzymania - wyjaśniała dalej prezes Spółki. - Muszą być pod nieustanną kontrolą i nadzorem. Woda jest uzdatniana na filtrach żwirowych w dwóch stacjach, a ścieki są oczyszczane w miejskiej oczyszczalni. Oczywiście, oprócz konieczności ochrony jakości wody, zapewnienia bieżącego utrzymania dobrego stanu infrastruktury poprzez modernizacje i rozbudowę systemu kanalizacyjnego, przed Spółką stoi kolejne wyzwanie. Chcielibyśmy wprowadzić „gospodarkę obiegu zamkniętego”, gdzie oczyszczalnia ścieków stałaby się miejscem produkcji energii z biogazu, odzysku substancji biogennych zawartych w osadach ściekowych czy odzysku wody do celów technologicznych – dodała Joanna Myślińska.

– Chyba pierwszy raz w życiu cieszę się, że jestem wśród ludzi, którzy tak dobrze „leją wodę” – powiedział z uśmiechem Janusz Stankowiak, prezydent Starogard Gd. – A mówiąc poważnie jestem dumny, że mamy w mieście tak prężnie działającą i dobrze zarządzaną Spółkę. Przez te 30 lat sieć wodno-kanalizacyjna zwiększyła się niemalże o 300 proc. Można rzec 100 proc. na jedno dziesięciolecie. Jestem naprawdę pełen podziwu dla tego, co zrobiliście przez cały okres działania Spółki.

- Woda dla życia jest surowcem strategicznym, takim Wy jesteście przedsiębiorstwem dla Starogardu Gdańskiego. W imieniu wszystkich starogardzian gratuluję i dziękuję, bo właśnie wam – tu zebranym – my mieszkańcy zawdzięczamy ten komfort, że z naszych kranów o każdej porze dnia i nocy leci bieżąca woda w dodatku bardzo dobrej jakości. Życzę wam zdrowia, satysfakcji zawodowej, osobistej i finansowej – spuentował prezydent miasta.

Najwięcej - tylko tych pozytywnych - emocji podczas jubileuszowego spotkania wzbudzili pracownicy, którzy w Spółce pracują nieprzerwanie od dnia jej utworzenia, a niekiedy nawet dłużej. Z tej okazji otrzymali listy gratulacyjne oraz upominki, które wręczyli im włodarze miasta i prezes Spółki.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Honorata Barwik, Witold Wieczorek, Sławomir Wojnarowski, Grzegorz Seibert, Wiesław Schulz, Piotr Klimczak, Teresa Schleiss, Marek Duzowski, Hanna Kaiser, Zenon Chraniuk, Andrzej Oleksiuk oraz Zbigniew Wroński, którzy dodatkowo jeszcze został wyróżniony przez Prezes Spółki za wyjątkowe zaangażowanie i oddanie swojej pracy i zakładowi.

Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków

Wideo

Materiał oryginalny: Starogard Gdański. Spółka STAR-WiK od 30 lat dba o jakość wody dla mieszkańców - Starogard Gdański Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie