Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat starogardzki: Ma być mniej gazów cieplarnianych

mj
Powiat starogardzki jako pierwszy w Polsce w pilotażowym programie. Jego efektem ma być zmniejszenie do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych.

Chodzi o ograniczenie tej emisji o 20 proc. w stosunku do tego, co odnotowano w 2005 roku. Mniejsza liczba tych gazów to korzystne działanie dla środowiska naturalnego i dla zdrowia ludzi, ale nie tylko.

- Angażując się mocno w tę problematykę będziemy mieli większe możliwości pozyskania dofinansowań unijnych czy z funduszy ochrony środowiska na inwestycje właśnie związane ze zmniejszaniem emisji gazów cieplarnianych - informował starosta starogardzki na konferencji prasowej poświęconej temu zagadnieniu.

Wszystko odbywa się w ramach projektu "Dobry Klimat dla Powiatów", w którym uczestniczy 115 powiatów. Jest on realizowany za pieniądze unijne przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Jednak to powiat starogardzki został wybrany do pilotażowego Powiatowego Programu Niskoemisyjnego Rozwoju.

- Wybraliśmy ten powiat , bo jest najbardziej do tego przygotowany i najbardziej zainteresowany tym tematem - mówił na konferencji prasowej Andrzej Kassenberg, fundator z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. - Do czerwca przyszłego roku chcemy opracować program, angażując do tego, poprzez warsztaty, lokalną społeczność a potem przełożymy go na poszczególne gminy w powiecie. Wypracowana strategia rozwoju ma doprowadzić do oczekiwanej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Na konferencji podkreślano duże zaangażowanie gmin w projekt. Po spotkaniu z dziennikarzami odbyły się warsztaty w starostwie na ten temat z udziałem m.in. samorządowców, sołtysów, urzędników zajmujących się ochroną środowiska i pracowników nadleśnictw.

W ramach projektu Dobry Klimat dla Powiatów powstał już raport, w którym podano wielkości emisji gazów cieplarnianych i śladów węglowych w powiecie starogardzkim w roku 2005 i w roku 2010. Rozpatrywano kilka źródeł. Na przykład w przemyśle, energetyce i gospodarce mieszkaniowej zanotowano spadek (o 8,1 proc.), ale w przypadku transportu znaczący wzrost emisji (aż o 34,1 proc.). Z całościowego porównania 2005 i 2010 roku wynika, że nastąpił tylko niewielki spadek emisji (0,7 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto