Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dwóch kółkach, pieszo, czy kajakiem przez powiat tczewski

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Pogoda coraz ładniejsza, nic tylko delektować się tym co nas otacza, a w powiecie tczewskim takich miejsc nie brakuje. Co jedno to piękniejsze. Nie tylko turyści spędzą tu mile i interesująco czas. To również nadal niekiedy nieodkryte „cudeńka” dla rodzimych mieszkańców. A żeby było i miło i zdrowo, to zamieniamy „cztery kółka” trujące środowisko, na dwa napędzane siłą mięśni i radością tkwiącą w rowerzystach. Z samochodów i szos zapraszamy na kociewskie rowery i kociewskie trasy rowerowe, a także na spływy kajakowe.

​ Tutaj znajdziesz coś dla siebie

Do dyspozycji cyklistów jest szesnaście różnych możliwości spędzenia czasu w siodełku. Różnorodność atrakcji przyrodniczych i kulturowych zapewniona. Dla początkujących już wytyczone trasy będą dużym ułatwieniem, a w zależności od tego na czym nam bardziej zależy – na cudownej przyrodzie, czy historii, taką trasę wybierzemy. Warto zabrać ze sobą choćby folder wydany przez Lokalną Organizację Turystyczną Kociewie. Ułatwi nam wybór celu wycieczki, a pewnie i stanie się bardzo przydatnym , wręcz stanie się niezbędnym elementem ekwipunku turysty-rowerzysty.

- Czekają na Ciebie odcinki „lekkie, łatwe i przyjemne”, ale i trudniejsze wyzwania (...). Możesz jechać jak po sznurku po wyznaczonych w terenie trasach istniejących albo wybrać się na wyprawę w najbliższą przyszłość rowerowego Kociewia po projektowanych traktach. I tam, i tu na każdą ze ścieżek nanizane są rozliczne kociewskie niespodzianki krajoznawcze. - czytamy na stronie LOT-u Kociewie.

Można też wybrać pieszą wędrówkę. Przez pandemię wielu z nas musiało zmienić plany wyjazdowe. Nie trzeba jechać daleko, aby przyjemnie spędzić czas.

Jeśli lubisz zwiedzać muzea, to nie możesz pominąć Muzeum Wisły w Tczewie. Główny budynek ekspozycyjny jest przykładem typowej XIX-wiecznej architektury fabrycznej. Powstał w II połowie XIX wieku jako Fabryka Wyrobów Metalowych Emila Kelcha. Do dziś jest to największe muzeum rzeki w Polsce. Wystawy związane z rzeką na pewno zaspokoją ciekawość, dostarczą wrażeń.

Warto odwiedzić Centrum Konserwacji Wraków Statków. Wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie to najnowszy oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. To jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, poznać historię polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Być w Tczewie i nie zobaczyć najstarszej w mieście fary, to po prostu grzech. XIV-wieczny kościół to jeden z najcenniejszych przykładów gotyku na Pomorzu. Świątynię konsekrowano już w 1226 r. Pieczołowicie odrestaurowane wnętrze fary zachwyca każdego. W kościele przechowywane są relikwie Krzyża Świętego. Ich relikwiarz, dwa gotyckie kielichy i patena to cenne przykłady XV-wiecznej sztuki złotniczej. W 2011 r. w nawie południowej odkryto kryptę rodu Czarlińskich - dostępną dla turystów.

​ Na kociewskim szlaku

​ sznur perełek

Z Tczewa już „rzut beretem” do Pelplina, gdzie kusi majestatyczna katedra i obiekty pocysterskie, a stamtąd do Gniewa ze znaną nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, pokrzyżacką warownią. Gniewski zamek zwłaszcza latem zawsze tętni życiem. Rycerskie szranki, warsztaty, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, to tylko drobna cząstka tego co nas tam czeka.
Jeśli interesujesz się historią ruchu ludowego, to koniecznie powinieneś wybrać się do Piaseczna. To tam można zgłębić tajniki tworzenia się kółek rolniczych w ziemiach Polski. Poznać lepiej postać Juliusza Kraziewicza i wiele innych, a także zajrzeć do piaseckiego sanktuarium maryjnego.

A w grodzie Sambora stałym punktem wszystkich wypraw są Mosty Tczewskie. Zabytkowy most przez Wisłę powstał w latach 1851 - 1857 jako most kolejowo - drogowy. Licząca wówczas 837 metrów przeprawa, wsparta jest na siedmiu filarach. W czasie, kiedy powstał był najdłuższym w całej Europie i jednym z największych na świecie. Na most prowadziły neogotyckie bramy z płaskorzeźbami, a każdy filar zdobiła para wieżyczek (do dzisiaj zachowały się dwie, niedawno wyremontowane pary wież). Obok, w latach 1888 - 1891 powstał drugi most, wyłącznie kolejowy. Podczas II wojny światowej mosty zostały dwukrotnie wysadzone.
Szkoda, że most drogowy już nie przypomina już tego z czasów jego świetności. Mamy jednak nadzieję, że to się w końcu zmieni.
Można tu odpocząć korzystając z infrastruktury Bulwaru Nadwiślańskiego.

​ Wybierz się kajakiem

W ubiegłym roku wzbogaciła się infrastruktura turystyczna wzdłuż rzeki Wierzycy. Warto więc wybrać się na spływ kajakiem.
Szlak obecnie wtóruje rzece niemal w 2/3 jej biegu począwszy od 50 km niemal aż do ujścia. W jego trasie można wyróżnić trzy odcinki: dolnowierzycki, który przebiega między Pelplinem a Gniewem czyli w ujściowej partii rzeki, poprzedzający go - starogardzko-pelpliński oraz aktualnie początkowy - środkowowierzycki.
Cały odcinek rzeki został wyposażony w spójny system oznakowania wodnego i drogowego. Wzdłuż trasy powstały, m.in. porty, przystanie i pomosty służące turystyce wodnej, przenoski. Wszystko dla wygody kajakarzy. Jeżeli mamy ochotę na chwilę wytchnienia, to warto podejść do Brodów Pomorskich, gdzie znajduje się pięknie położona leśniczówka z kompleksem rekreacyjno – wypoczynkowym, mini ZOO i mała lecznica dla dzikich zwierząt. Jest to wymarzone wprost miejsce na imprezę plenerową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto