Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończą się pieniądze na dopłaty z Bezpiecznego Kredytu 2%. Rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Duże zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2% sprawiło, że kończą się pieniądze na dopłaty. Z kolei rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zobacz, ile wynosi
Duże zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2% sprawiło, że kończą się pieniądze na dopłaty. Z kolei rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zobacz, ile wynosi 123rf
Zdaniem analityków Expandera i Rentier.io istnieje duże ryzyko, że na początku przyszłego roku przyjmowanie nowych wniosków w ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2%" zostanie wstrzymane. Kończą się bowiem pieniądze na dopłaty z tego programu. Z kolei rośnie oprocentowanie w zakresie zwykłych kredytów hipotecznych. Zobacz, o ile wzrosło i ile wynosi w poszczególnych bankach.

Kończą się pieniądze na dopłaty z "Bezpiecznego Kredytu 2%"

Zainteresowanie programem „Bezpieczny kredyt 2%” było tak duże, że w dużej mierze został już wykorzystany limit pieniędzy na przyszłoroczne dopłaty. Według Związku Banku Polskich do 23 listopada wykorzystano już 745 mln zł z 941 mln zł przeznaczonych na dopłaty w latach 2023-2024. Jak zauważają analitycy Expandera i Rentier.io, wyliczenia nie uwzględniają jednak wniosków będących w tracie rozpatrywania oraz tych, które zostaną złożone do końca roku. Biorąc to pod uwagę istnieje duże ryzyko, że na początku przyszłego roku przyjmowanie nowych wniosków zostanie wstrzymane.

- Obawy spowodowane wstrzymaniem programu spowodowały, że popyt na preferencyjny kredyt ponownie się ożywił - mówi Jarosław Sadowski, Expander Advisors. - Konstrukcja programu powoduje, że gwarancję otrzymania kredytu z dopłatą mają tylko osoby, które złożą kompletny wniosek do 31 grudnia. Po tym terminie szanse są niewielkie. W przyszłym roku może nie być już pieniędzy na dopłaty, a w kolejnych latach nie ma pewności czy program nadal będzie działał. Dlatego obserwujemy teraz nerwowe reakcje osób, które planowały skorzystać z programu w dalszej przyszłości. Przyspieszają decyzje o zakupie, ponieważ obawiają się, że to ostatnia szansa na uzyskanie wsparcia.

Banki podwyższają oprocentowanie kredytów hipotecznych

Analitycy mają także nie najlepsze informacje dla osób, które planują zaciągnąć zwykły kredyt hipoteczny. W porównaniu z październikiem niemal wszystkie banki podwyższyły stawki oprocentowania.

- Wynika to z faktu, że zmieniły się prognozy dotyczące tego, co będzie działo się ze stopami procentowymi w najbliższych miesiącach - zauważa Anton Bubiel, Rentier.io. - W październiku prognozowano, że nadal będą spadały. Stawka WIBOR 3M nieustannie spadła. Po listopadowej decyzji RPP o utrzymaniu stóp na wcześniejszym poziomie prognozy się zmieniły.

- Obecnie dominuje pogląd, że w tym roku i przez większość 2024 r. stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie - mówi analityk. - To spowodowało, że stawka WIBOR 3M podskoczyła z 5,62% (8 listopada) do 5,83%. W rezultacie wzrosło oprocentowanie zmienne w ofertach tego rodzaju kredytów. Banki podwyższyły też poziom oferowanego oprocentowania stałego. Średnia stawka dla kredytu z wysokim wkładem własnym (ponad 20%) wzrosło z 7,31% do 7,53%.

Oprocentowanie stałe dla kredytów hipotecznych
(kredyt na 300 tys. zł, wkład własny powyżej 20%, klient bez relacji z bankiem)

Oprocentowanie stałe dla kredytów hipotecznych(kredyt na 300 tys. zł, wkład własny powyżej 20%, klient bez relacji z bankiem)
Oprocentowanie stałe dla kredytów hipotecznych
(kredyt na 300 tys. zł, wkład własny powyżej 20%, klient bez relacji z bankiem)

Najlepsza stawka to teraz 7%

Z raportu Expandera i Rentier.io, wynika, że największą podwyżkę wprowadził Santander, w którym oprocentowanie wzrosło z 6,62% do 7,51%. Oprócz niego oprocentowanie poniżej 7% oferowały jeszcze Alior Bank i Citi Bank. Po podwyżkach pierwszy ofertuje 7,19%, a drugi 7,8%. Najniższą stawkę można znaleźć w BNP Paribas i jest to równo 7% (w przypadku skorzystania z konta, zapewnienia na nie wpływu 2500 zł miesięcznie, zgody na e-korespondencję i przystąpienia do ubezpieczenia w pakiecie podstawowym).

- Dla ścisłości dodajmy jednak, że przy wyższym cross-sellu (zakup wielu produktów dodatkowych) niż ten, jaki założyliśmy w naszym zestawieniu, wciąż można liczyć na pojedyncze oferty z oprocentowaniem nieco poniżej 7% - dodaje Jarosław Sadowski.

Jak wygląda przyszłość

Zdaniem analityków, jeśli chodzi o przyszłość, to obecnie wydaje się, że po gorącej końcówce roku zobaczymy ochłodzenie nastojów, ponieważ skończą się pieniądze na dopłaty z „Bezpiecznego kredytu 2%”.

- Bardzo trudno jest jednak stawiać jakiekolwiek prognozy - kontynuują. - Nie ma bowiem pewności czy nowa władza wprowadzi nowy program wsparcia dla kupujących pierwsze w życiu mieszkanie, a jeśli tak, to jaki. Trudno też przewidzieć co dalej będzie się działo z poziomem stóp procentowych.

ZOBACZ TAKŻE:
Spada dostępność mieszkań w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Rekordowe spadki dotyczą m.in. Gdańska

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kończą się pieniądze na dopłaty z Bezpiecznego Kredytu 2%. Rośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych - Dziennik Bałtycki

Wróć na skarszewy.naszemiasto.pl Nasze Miasto