MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cepelia w Warszawie zmieni się w trzypiętrowy Empik. Tak będzie wyglądać zabytkowy budynek w nowym wydaniu

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Zabytkowy pawilon Cepelii w samym centrum Warszawy przechodzi remont. Obiekt był w coraz gorszym stanie i popadał w ruinę. W lutym rozpoczęły się pierwsze prace renowacyjne u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.
Zabytkowy pawilon Cepelii w samym centrum Warszawy przechodzi remont. Obiekt był w coraz gorszym stanie i popadał w ruinę. W lutym rozpoczęły się pierwsze prace renowacyjne u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. mat. prasowe
Zabytkowy pawilon Cepelii w samym centrum Warszawy przechodzi remont. Obiekt był w coraz gorszym stanie i popadał w ruinę. W lutym rozpoczęły się pierwsze prace renowacyjne u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Wielu mieszkańców stolicy zastanawiało się, co powstanie w odnowionym budynku. Teraz ujawniono dalsze plany dla zabytkowego obiektu.

Cepelia w remoncie

Remont Cepelii ruszył 31 stycznia 2024 roku. Najpierw z pawilonu zdjęte zostały reklamy oraz wielki telebim. Rozpoczęły się już także prace budowlane wewnątrz obiektu. Obiekt został otoczony budowlanym płotem, pojawiła się tam też informacja o remoncie.

Remont ma pozwolić na przywrócenie dawnego blasku i pierwotnego wyglądu. Stanie się to dzięki kompleksowej renowacji zgodnej z pierwowzorem i zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza.

Realizacja przywróci modernistyczną lekkość budynku – powrócą szklane ściany, roślinność oraz charakterystyczne wolnostojące gabloty ekspozycyjne. Renowację przejdzie konstrukcja budynku i ukształtowanie dachu. Odwzorowane zostaną także historyczne oświetlenie, okładziny elewacyjne i charakterystyczne okna lamelowe oraz elementy dekoracyjne – w tym niepowtarzalna, błękitna okładzina ceramiczna autorstwa Stanisława Kucharskiego, złożona z ręcznie wypalanych płytek – czytamy.

Empik w Cepelii

Do teraz wielu warszawiaków zastanawiało się do czego posłuży odrestaurowany, kultowy budynek w samym centrum miasta. Okazuje się, że w słynnym pawilonie powstanie... trzypiętrowy Empik.

- Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii – to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy – najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki – przekazała Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.

Zarząd Empiku zadeklarował, że w miejscu tym nie tylko zostanie przywrócony dawny charakter budynku, ale będzie to pawilon „otwarty na Warszawę”.

_„Napisze jej kolejny rozdział, łącząc kulturalne dziedzictwo z innowacyjnością i omnikanałowymi udogodnieniami. Obecność Empiku sprawi, że budynek wróci na handlową mapę i odzyska swój kulturalny pierwiastek_” – zapewnia Empik.

W Empiku znajdzie się nie tylko przestrzeń handlowa na trzech poziomach (1300 m.kw.) z ofertą książek, płyt CD i winyli, produktów kreatywnych i papierniczych czy prasy, lecz także mała czytelnia oraz scena na spotkania autorskie.

- Na przełomie roku oddamy w ręce klientów aż trzy piętra do kulturalnych poszukiwań, codziennych zakupowych inspiracji, ale także wyjątkowe miejsce do spotkań z twórcami. To wszystko w designerskim, przyjaznym wnętrzu z widokiem na centrum miasta - dodała Ewa Szmidt.

Cepelia w Warszawie

Przypomnijmy, że pawilon projektu Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 r. w ramach inicjatywy „Ściany Wschodniej”. Budynek Cepelii został zaprojektowany jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego – CPLiA – stąd jego potoczna nazwa. Początkowo była to instytucja zrzeszająca rozproszone spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju.

Surową architekturę pawilonu w narożniku północno-zachodnim ożywia kompozycja ceramiczna, która została opracowana prawdopodobnie przez Stanisława Kucharskiego.

Dekoracja była dziełem małopolskiej Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” z Łysej Góry. Większą część obydwu kondygnacji zajmował salon sprzedaży Cepelii. Dwukondygnacyjna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z trendami wystawienniczymi lat 60, mieściła łącznie dziewięć stoisk.

Pawilon trafił do rejestru zabytków w 2019 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto